Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Sitatunga

Sitatunga

Sitatunga (Tragelaphus spekii) jest jednym z przedstawicieli afrykańskich antylop. Gatunek ten zamieszkuje Afrykę Centralną i Południową (od Gambii i Etiopii na północy po Angolę, Namibię i Botswanę na południu).

Jej środowiskiem życia są tereny bagniste, podmokłe lasy równikowe i wilgotne doliny rzek. Sitatunga jest ściśle związana ze środowiskiem wodnym. Budowa racic sprawia, że zwierzęta te niepewnie poruszają się po twardym podłożu. Doskonale za to pływają; w wodzie spędzają najgorętsze godziny dnia oraz chronią się w razie zagrożenia, wystawiając ponad powierzchnię wody jedynie nozdrza.

Żywią się roślinnością wodną i bagienną, liśćmi, gałązkami i owocami drzew oraz krzewów. Aktywne są zarówno w dzień, jak i w nocy.

Największym problemem tego gatunku jest osuszanie terenów podmokłych, choć cierpi on także z powodu polowań dla mięsa i skór. Dla osobników zamieszkujących europejskie ogrody zoologiczne prowadzona jest księga rodowodowa (ESB). Sitatungi w śląskim zoo rozmnażają się regularnie.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Jedynymi znanymi nauce, jadowitymi jaszczurkami są dwa gatunki helodermy - arizońska i meksykańska.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej