Mandarynka (Aix galericulata) to kaczka pochodząca ze wschodniej Azji - zamieszkuje dorzecze Amuru, Sachalin, Japonię, Mandżurię oraz wschodnie Chiny. Od XVIII w. hodowana jest w Europie jako ptak ozdobny. Zbiegłe osobniki utworzyły także w Polsce dzikie, osiadłe populacje. Zasiedla głównie brzegi śródleśnych rzek i jezior.
U obu płci pióra z tyłu głowy tworzą charakterystyczny czub. Samiec upierzony jest bardzo jaskrawo, natomiast samicę charakteryzuje szare ubarwienie.
Jej pokarm stanowi przede wszystkim roślinność wodna i przybrzeżna, uzupełniona korzonkami, i nasionami; czasami łupem mandarynki padają również bezkręgowce, drobne ryby i żaby.
Mandarynka jest gatunkiem monogamicznym, dobiera się w pary na całe życie, dlatego też w kulturze chińskiej para mandarynek uznawana jest za symbol wierności. Ptak zakłada gniazda w spróchniałych pniach drzew i wysoko położonych dziuplach. Samica składa 9-12 jaj, które wysiaduje przez około 30 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo tuż po wykluciu, po 40-45 dniach nabywają umiejętność latania. Gruby i lekki puch, którym są pokryte, ochrania je przy upadkach na ziemię.
Ryjówka etruska (Suncus etruscus) uważana jest za najmniejszego ssaka żyjącego obecnie na świecie. Maksymalna długość jej ciała wynosi do 48 mm, a łącznie z ogonem - do 80 mm.