Lemur katta (Lemur catta) to ssak z rzędu naczelnych, zaliczany do tzw. małpiatek. Jest endemitem południowej i południowo – zachodniej części Madagaskaru. Żyje na terenach skalistych porośniętych rzadką roślinnością.
Długość ciała lemura waha się od 39 do 46 cm, a długość ogona od 56 do 63 cm. Waży około 2,2 kg. Ma ciało pokryte grubym, gęstym futrem koloru szarego, jaśniejszą głowę i podbrzusze, a ogon z charakterystycznymi czarno-białymi pierścieniami.
Żywi się liśćmi, kwiatami, nasionami i owocami. które przytrzymuje chwytnymi palcami. Czasem zjada także owady.
Jako jeden z niewielu lemurów prowadzi dzienny tryb życia. Przebywa głównie na ziemi; na drzewa wspina się znacznie rzadziej niż jego kuzyni. Jest bardzo towarzyski - żyje w grupach składających się z 10 i więcej osobników.
Samica rodzi zwykle 1 lub 2 młode, którymi sama się opiekuje. Noworodki pierwsze dni życia spędzają przyczepione do futra na brzuchu matki. Po ukończeniu 2 tygodni przechodzą na jej grzbiet. Młode są w pełni samodzielne po skończeniu 5 miesiąca życia.
Lemury katta klasyfikowane są jako gatunek zagrożony wyginięciem. Za spadek liczebności populacji odpowiada przede wszystkim degradacja środowiska naturalnego. Chroni je Konwencja Waszyngtońska (CITES), zaś dla osobników z ogrodów zoologicznych prowadzona jest Europejska Księga Rodowodowa (ESB).