Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Kob Defassa

Kob Defassa

Kob Defassa (Kobus ellipsiprymnus defassa) jest przedstawicielem grupy antylop, podgatunkiem koba śniadego. Występuje w Afryce Środkowej i Południowej. Żyje na stepach i sawannach, na ogół w pobliżu zbiorników wodnych.

Ma sierść barwy szarobrązowej, na pysku, podgardlu i zadzie białe plamy. Tylko samiec posiada rogi, które są łukowato wygięte.  

Kob Defassa żywi się głównie trawą i różnymi roślinami zielnymi. Żeruje tylko w ciągu dnia, zaś w nocy ukrywa się w zaroślach.

Bardzo dobrze pływa. W momencie zagrożenia ucieka do wody, z której wystawia wówczas jedynie nozdrza. Samice kobów żyją samotnie lub tworzą luźne stada. Młode samce tworzą grupy kawalerskie, w których hierarchia ustalana jest według starszeństwa. Z wiekiem stają się terytorialne.


Ciąża trwa około 9 miesięcy i rodzi się jedno młode. Na kilka dni przed porodem samica oddala się od reszty stada i szuka schronienia w zaroślach. Chwilę po narodzinach młode próbuje wstać, jednak przez pierwsze 2-4 tygodnie życia pozostaje z nią w ukryciu.
 
 
Kob Defassa wymieniony został na listach Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych, jako gatunek mniejszej troski (kategoria zagrożenia: LC).
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
W naszym ZOO jest ponad 250 gatunków zwierząt.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej