Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Kakadu żółtolica

Kakadu żółtolica

Kakadu żółtolica (Cacatua sulphurea citrinocristata) Gatunek zamieszkujący wyspy Indonezji, m.in. Timor, Celebes oraz Flores. Jest to jeden z mniejszych przedstawicieli rodziny kakaduowatych. Dorosłe osobniki osiągają około 34 cm długości oraz 310-380 g masy ciała. Upierzenie jest białe, tęczówka oka brązowa, obwódka wokół oczu niebieska, a dziób i nogi szaro-czarne. Charakterystyczną cechą gatunku jest żółty lub pomarańczowy czub na głowie oraz bladożółte plamki na policzkach. Brak wyraźnego dymorfizmu płciowego, co oznacza, że samice są podobne do samców.

Kakadu żółtolice spotykane są na zadrzewionych obszarach, a także w pobliżu terenów uprawnych. Podstawę ich diety stanowią orzechy, nasiona, owoce, pędy roślin oraz rośliny zielne.

Gniazda zakładane są w dziuplach drzew. W zniesieniu są zwykle dwa białe jaja, które wysiadywane są naprzemiennie przez oboje rodziców. Inkubacja jaj trwa około 4 tygodni. Młode pozostają w gnieździe przez około 75 dni.

Kakadu żółtolica uznawana jest za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem, do czego doprowadził przede wszystkim rosnący popyt na te papugi trzymane w klatkach, jako zwierzęta domowe. Między 1980 a 1992 rokiem ponad 100 000 osobników zostało nielegalnie wywiezionych z terenu Indonezji. Obecnie dziką populację szacuje się na mniej niż 7 000 sztuk, a ich liczba stale spada.

Tradycyjnie gatunek dzielony był na cztery podgatunki. Obecnie jednak coraz częściej postuluje sie uzupełnienie listy o trzy dodatkowe podgatunki. W śląskim zoo prezentowane są ptaki należące do podgatunku kakadu cytrynowoczuba.

Jest to zwierzę objęte Konwencją Waszyngtońską (załącznik I CITES) oraz Europejskim Programem Hodowlanym (EEP).
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
W naszym ZOO jest ponad 250 gatunków zwierząt.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej