Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Mandarynka

Mandarynka

Mandarynka (Aix galericulata) to kaczka pochodząca ze wschodniej Azji - zamieszkuje dorzecze Amuru, Sachalin, Japonię, Mandżurię oraz wschodnie Chiny. Od XVIII w. hodowana jest w Europie jako ptak ozdobny. Zbiegłe osobniki utworzyły także w Polsce dzikie, osiadłe populacje. Zasiedla głównie brzegi śródleśnych rzek i jezior.

U obu płci pióra z tyłu głowy tworzą charakterystyczny czub. Samiec upierzony jest bardzo jaskrawo, natomiast samicę charakteryzuje szare ubarwienie.

Jej pokarm stanowi przede wszystkim roślinność wodna i przybrzeżna, uzupełniona korzonkami, i nasionami; czasami łupem mandarynki padają również bezkręgowce, drobne ryby i żaby.

Mandarynka jest gatunkiem monogamicznym, dobiera się w pary na całe życie, dlatego też w kulturze chińskiej para mandarynek uznawana jest za symbol wierności. Ptak zakłada gniazda w spróchniałych pniach drzew i wysoko położonych dziuplach. Samica składa 9-12 jaj, które wysiaduje przez około 30 dni. Pisklęta opuszczają gniazdo tuż po wykluciu, po 40-45 dniach nabywają umiejętność latania. Gruby i lekki puch, którym są pokryte, ochrania je przy upadkach na ziemię.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Na świecie żyje jeden znany gatunek ssaka o strukturze społecznej podobnej do tej u pszczół. Jest to afrykański gryzoń - golec, w którego społeczności jest królowa, król oraz robotnicy. Królowa jako jedyna wydaje na świat młode, zaś robotnicy kopią chodniki, dostarczają jej pożywienia oraz ją chronią.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej