Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Lwiatka złotogłowa

Lwiatka złotogłowa

Lwiatka złotogłowa (Leontopithecus chrysomelas) to gatunek występujący jedynie na niewielkim obszarze lasu tropikalnego w stanie Bahia w Brazylii.

Jest to niewielkich rozmiarów małpa osiągająca długość ciała 20-33,6 cm oraz około 35 cm długości ogona. Jest prawie cała czarna, z wyjątkiem łap i głowy, które mają złotawy odcień.


Jej dieta składa się z owoców, liści, owadów i małych kręgowców. 

Lwiatki prowadzą nadrzewny tryb życia – większość dnia spędzają na wysokości od 3 do 10 m. Żyją w grupach rodzinnych, składających się zwykle z 3-8 osobników. W opiece nad młodymi biorą udział wszystkie dorosłe osobniki z grupy.

Gatunek zagrożony jest wyginięciem ze względu na wycinkę lasów powodującą zmniejszanie się obszarów siedlisk. W związku z tym, gatunek został objęty Europejskim Programem Hodowlanym (EEP) oraz ujęty w I załączniku Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).

 

<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Młode flamingi mają pióra koloru szaro-białego. Dopiero później zaczynają się one przebarwiać na różowo, za co odpowiadają barwniki karotenoidowe znajdujące się w zjadanym przez nie planktonie, głównie w glonach.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej