Żółw pustynny (Geochelone sulcata)pochodzi z Afryki - zamieszkuje gorące i jałowe obszary Sahelu, od pustynnych obrzeży po suche sawanny.
Jest roślinożerny, zjada przede wszystkim bogate w wodę sukulenty, a poza tym także trawę, świeże listki i inne części roślin.
Wykazuje aktywność głównie o zmierzchu. Jest bardzo dobrze przystosowany do panujących warunków - gdy jest zbyt chłodno lub zbyt gorąco, przebywa w wykopanej norze. Wodę pobiera z pokarmem, ale korzysta także z wody metabolicznej. W czasie suszy ślini się intensywnie i zwilża kończyny dla ochłody.
W okresie rozrodczym bywa agresywny w stosunku do innych osobników swojego gatunku.
Spadek liczebności tego żółwia jest wynikiem głównie postępującej urbanizacji, degradacji środowiska i pustynnienia. Uznawany jest za gatunek narażony na wyginięcie (kategoria VU). Chronią go przepisy Konwencji Waszyngtońskiej (CITES).
Uważa się, że kałamarnica olbrzymia - tajemniczy, głębinowy głowonóg, prawdopodobnie drugi pod względem wielkości największy mięczak swiata - jest rekordzistką jeśli chodzi o wielkość oczu, których średnica może przekraczać nawet 30 cm.