Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Marmozeta czarnoucha

Marmozeta czarnoucha

Marmozeta czarnoucha (Callithrix penicillata) - gatunek spotykany w lasach południowo-wschodniej Brazylii.

Osiąga długość ciała do 28 cm i waży około 350 gram. Zwykle jest cała szara z czarnymi obszarami na spodniej części ciała. Na czarnej  lub ciemnoszarej głowie występują nieliczne białe plamki w okolicy pyszczka. Wokół uszu ma charakterystyczne kępki czarnych włosów. Ogon w czarne i białe prążki.

Wykazuje aktywność dzienną. Żywi się owadami, owocami, kwiatami, nasionami i sokami roślinnymi. 
Jest gatunkiem monogamicznym i żyje w grupach rodzinnych, złożonych z rodziców i potomstwa. Po trwającej około 150 dni ciąży samica może urodzić od 1 do 4 młodych. Niemowlętami opiekują się rodzice i starsze rodzeństwo. Po około 8 miesiącach od narodzin uczą się samodzielnie zdobywać pożywienie.
 
Marmozeta Czarnoucha wymieniona została na listach Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych, jako gatunek mniejszej troski (kategoria zagrożenia: LC). Chroniona jest również konwencją CITES. Jej głównym zagrożeniem są ataki południowoamerykańskich drapieżników takich jak: jaguar, jaguarundi, ocelot i harpia wielka.
 
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
W południowo-wschodniej Azji żyją ciekawe ptaki z podrodziny jerzyków - salangany, których gniazda zbudowane z mchów, alg i traw zlepionych śliną tych ptaków służą do przyrządzania specjału chińskiej kuchni - tzw. zupy z gniazd.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej