Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Jeżozwierz indyjski

Jeżozwierz indyjski

Jeżozwierz indyjski (Hystrix indica) to ssak należący do rzędu gryzoni.
Występuje w Południowej Azji (Indie, Cejlon, Bliski Wschód). Dobrze się adaptuje do różnych środowisk, niemniej jednak najchętniej przebywa na skalistych zboczach gór.

Ciało mają barwy brunatnej. Włosy wierzchniej części ciała przekształcone są w różnej długości, sztywne, ostro zakończone kolce, które służą jako ochrona w razie zagrożenia. Najdłuższe z nich mierzą nawet 30 cm. Zaatakowany jeżozwierz stroszy kolce i gwałtownie cofa się w kierunku napastnika. Kolce są czarno- lub brązowo-białe. Kończyny krótkie, stopy i dłonie szerokie, z ostrymi pazurami służącymi do rycia w ziemi. Średnia długość ciała dorosłego osobnika to 80 cm, ogon mierzy około 10 cm, zaś masa ciała sięga 15 kg.

Jest roślinożercą - żywi się owocami, warzywami, korzonkami, zbożem.

Jest gatunkiem nocnym, monogamicznym. Młode rodzą się z otwartymi oczami oraz miękkimi kolcami, które twardnieją w ciągu kilku tygodni. W opiece nad potomstwem uczestniczą oboje rodzice.

Mięso jeżozwierzy indyjskich jest w Azji lokalnym przysmakiem, a ich kolce wykorzystywane są do produkcji spławików. Mimo to, jego populacja w naturze jest na tyle liczna, że nie jest zagrożony wyginięciem, w Czerwonej Księdze Gatunków Zagrożonych został wymieniony jako gatunek mniejszej troski (kategoria LC).
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Najdłuższym dziobem w stosunku do długości ciała może pochwalić się koliber mieczodziobek. Ptak ten mierzy do 13,5 cm, z czego około 10,5 cm przypada na dziób.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej