Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Niala grzywiasta

Niala grzywiasta

Niala grzywiasta (Tragelaphus angasi) jest jednym z gatunków antylop pochodzących z  południowo-wschodniej Afryki. Większość osobników zamieszkuje tamtejsze rozległe rezerwaty. Środowiskiem życia niali grzywiastej są drzewiaste sawanny, przeważnie w pobliżu wody.
 
Niale to średniej wielkości antylopy. Występuje u nich wyraźny dymorfizm płciowy - samiec waży 98-125 kg, a samica maksymalnie 70 kg; samica jest też niższa w kłębie, osiąga około 1 m wysokości, natomiast samiec około 1,2 m. Rogi posiada tylko samiec. Obie płcie różnią się także umaszczeniem: samiec jest szaroczarny, a samica płowa z białymi pionowymi pręgami na bokach i białymi cętkami na części twarzowej głowy, na uszach, gardle i tylnej części tułowia.
 
Dietę niali grzywiastej stanowią liście, pąki, młode pędy, kwiaty i owoce drzew oraz krzewów.

Po ciąży trwającej 7 miesięcy rodzi się jedno młode. Na miejsce porodu samica wybiera gęste zarośla, gdzie przez kilka dni ukrywa nowonarodzone potomstwo. Młode zostaje z matką do jej kolejnego porodu.

Osobniki żyjące w ogrodach zoologicznych wpisane są do Europejskiej Księgi Rodowodowej (ESB).
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Na świecie żyje jeden znany gatunek ssaka o strukturze społecznej podobnej do tej u pszczół. Jest to afrykański gryzoń - golec, w którego społeczności jest królowa, król oraz robotnicy. Królowa jako jedyna wydaje na świat młode, zaś robotnicy kopią chodniki, dostarczają jej pożywienia oraz ją chronią.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej