Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Felsuma Standinga

Felsuma Standinga

Felsuma Standinga (Phelsuma standingi)- gatunek endemiczny występujący w południowo-zachodniej części Madagaskaru, w pobliżu rzeki Onilahay. Jej środowiskiem życia są suche lasy porośnięte kolczastymi zaroślami.

Często możemy spotkać się z różnicami w ubarwieniu poszczególnych osobników. Najczęściej podstawowym kolorem felsum Standinga jest jasnoszary, szaro-brązowy lub jasnozielony. Ich ciała pokryte są poprzecznymi, turkusowymi pasami. Głowa i ogon są turkusowe. Gatunek uważany jest za jednego z największych przedstawicieli swojego rodzaju. Dorasta do 25 cm, choć notowane były osobniki jeszcze większe. U największych osobników masa ciała dochodzi do 75 g. Dymorfizm płciowy jest wyraźnie zaznaczony - u dobrze odżywionej samicy po bokach szyi widoczne są gruczoły limfatyczne wypełnione wapniem wykorzystywanym do budowy osłon jajowych. Nie ma u niej natomiast porów udowych, które są wyraźnie widoczne u dojrzałych samców.

Dieta tych jaszczurek jest bardzo urozmaicona i składa się głównie z karaczanów, świerszczy, motyli oraz pajęczaków. Chętnie zjadają także owoce, pyłek i nektar kwiatów. 

Felsumy są aktywne w ciągu dnia. W naturalnym środowisku żyją zazwyczaj samotnie albo w parach, w które dobierają się na całe życie. Każda para zamieszkuje jedno drzewo lub inną, okazałą roślinę. Zdarzają się walki na tle terytorialnym i, co ciekawe, terytorialne są nie tylko samce, ale także samice. Po udanej kopulacji samice składają zaledwie 2 jaja, które przyklejają do liści bądź innych elementów roślin. Po około dwóch miesiacach z jaj wykluwają się w pełni samodzielne młode.

Felsuma Standinga jest gatunkiem narażonym na wyginięcie. Choć jej populacja wolnościowa nie jest znana, w środowisku naturalnym gatunek ten mierzy się z wieloma zagrożeniami. Należą do nich m.in. pożary, degradacja i fragmentacja środowiska, bezpośrednio związane z działalnością człowieka (w tym z rozwojem rolnictwa, zakładaniem nowych upraw, tworzeniem pastwisk). Poważnym problemem pozostaje także odłapywanie żywych okazów, kierowanych następnie na międzynarodowy, często nielegalny handel i do prywatnych hodowli.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Egzotyczne dzioborożce to ptaki znane ze swoich zwyczajów lęgowych. Na czas wysiadywania jaj oraz karmienia młodych, samiec zamurowuje samicę w dziupli. Używa w tym celu błota, odchodów oraz nadgnitych owoców. W tym specyficznym "murze" zostawia jednak otwór, przez który podaje samicy i pisklętom pożywienie. Jest to forma ochrony młodych przed drapieżnikami.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej