Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Felsuma madagaskarska

Felsuma madagaskarska

Felsuma madagaskarska lub Gekon madagaskarski (Phelsuma madagascariensis) – gatunek jaszczurki z rodziny gekonowatych, występuje na wschodnim wybrzeżu Madagaskaru. Jej środowiskiem życia są tropikalne lasy deszczowe.

Długość ciała tych jaszczurek może dochodzić do 25 cm, ogon jest długości ciała lub dłuższy. Występują różnice w ubarwieniu - spotykane są osobniki w kolorach od jasno zielonego do niebieskawozielonego. Samice zazwyczaj mają mniejsze głowy i mniej intensywne zabarwienie ciała. Dymorfizm płciowy wyraża się również obecnością na szyi samicy gruczołów limfatycznych wypełnionych wapniem. Wapń wykorzystywany jest do budowy osłon jajowych. Natomiast dojrzałe płciowo samce wyróżnia obecność porów udowch.

Dieta felsum jest bardzo różnorodna, zjadają różne stawonogi (m.in. świerszcze, karaczany, pajęczaki, motyle), słodkie owoce i nektar kwiatów.

Okres lęgowy trwa zazwyczaj od stycznia do lipca. Samica składa zaledwie 2 jaja. Po okresie inkubacji od 47 do 82 dni wykluwają się młode, które natychmiast są samowystarczalne i niezależne.  

Obecnie populacja felsum madagaskarskich jest na tyle duża, że gatunek ten nie jest uważany za zagrożony.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Jedną z typowych cech ssaków jest 7 kręgów szyjnych. W południowoamerykańskiej dżungli żyje jednak zwierzę, które może mieć nawet 8-9 kręgów w szyjnym odcinku kręgosłupa - jest to leniwiec.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej