Bielik (Haliaeetus albicilla) to duży ptak z rzędu szponiastych, z rodziny jastrzębiowatych. Występuje w północnej części wschodniej i środkowej Europy, w północnej Azji oraz na wschodnich wybrzeżach Grenlandii. W Polsce jest nielicznym ptakiem lęgowym; widywany jest głównie na północy i zachodzie kraju. Zamieszkuje większe lasy ze starymi drzewami, okolice zbiorników wodnych lub wybrzeża morskie.
Żywi się głównie rybami; poza tym poluje czasami na ptaki (m.in. kaczki, łyski, perkozy), zające lub gryzonie. W razie niedostatecznej ilości pokarmu zjada padlinę.
Jest gatunkiem częściowo osiadłym. Żyje do 40 lat.
Głównymi zagrożeniami, z jakimi borykają się bieliki są zanieczyszczenia środowiska, utrata siedlisk naturalnych oraz prześladowania ze strony człowieka. W Polsce ptak ten objęty jest ochroną gatunkową, a dodatkowo w promieniu 500 m od jego gniazda obowiązuje strefa ochronna. Chroniony jest ponadto przepisami Konwencji Waszyngtońskiej, zaś dla osobników żyjących w ogrodach zoologicznych prowadzona jest Europejska Księga Rodowodowa (ESB).
Opiekunem gatunku jest
Gmina Miejska Żory
Zespół Szkół Stowarzyszenia Rodzin Katolickich Archidiecezji Katowickiej w Chorzowie
Sowy posiadają umiejętność wykonywania obrotów głową w zakresie 270 stopni. Rekompensują sobie w ten sposób stosunkowo niewielką ruchliwość oczu w oczodołach i tym samym ograniczony kąt widzenia.