Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Ibis czczony

Ibis czczony

Ibis czczony (Threskiornis aethiopicus) jest przedstawicielem rodziny ibisów. Jego zasięg geograficzny obejmuje znaczną część Afryki na południe od Sahary, a także Madagaskar oraz Irak. Zamieszkuje brzegi rzek i strumieni oraz wybrzeża morskie W ciągu roku podejmuje wędrówki, na lęgowiskach pojawia się w porze deszczowej.

Żeruje w wodzie, jak i na suchym lądzie. Jego pokarm stanowią ryby, płazy, owady (głównie szarańcza) oraz inne bezkręgowce.

Gnieździ się kolonijnie na drzewach, skałach lub na ziemi w roślinności bagiennej. Przystępuje do lęgów także na terenach zurbanizowanych.

Jego nazwa gatunkowa nawiązuje do czci, jaką ptak ten darzony był przez starożytnych Egipcjan. Uważano go za ptaka świętego, gdyż pojawiał się licznie w okresach wzrostu poziomu wody w Nilu - jego obecność uznawana była w związku z tym za dobry omen. Z tamtych czasów pochodzą liczne malowidła naskalne przedstawiające ibisa czczonego, tradycyjnie utożsamianego z bogiem Thotem - patronem mądrości, wynalazcą kalendarza, liczb i hieroglifów.

Od lat na terenie Egiptu ibis czczony już nie występuje.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Młode flamingi mają pióra koloru szaro-białego. Dopiero później zaczynają się one przebarwiać na różowo, za co odpowiadają barwniki karotenoidowe znajdujące się w zjadanym przez nie planktonie, głównie w glonach.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej