Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Żuraw koroniasty

Żuraw koroniasty

Żuraw koroniasty (Balearica regulorum) znany rownież pod nazwą Koronnik szary, występuje w Afryce na południe od Sahary, gdzie spotykany jest na sawannach i innych suchych obszarach trawiastych, położonych w pobliżu zbiorników wodnych.

Jest wszystkożerny - zjada owady, dżdżownice, małe kręgowce, np. jaszczurki, a także nasiona.

Aktywny jest w ciągu dnia. W poszukiwaniu wody lub pożywienia czasem podejmuje krótsze lub dłuższe wędrówki. Jak wszystkie żurawie, jest monogamiczny - tworzy trwałe pary, a więź między samcem i samicą podtrzymywana jest poza okresem lęgowym m.in. poprzez wzajemne czyszczenie piór oraz różnego rodzaju „tańce”. W okresie rozrodczym staje się terytorialny.

Liczebność populacji tego gatunku spada głównie na skutek kurczenia się naturalnych terenów podmokłych, wypalania traw, stosowania pestycydów, wybierania jaj i nielegalnych polowań. Klasyfikowany jest jako gatunek narażony na wyginięcie. Podlega ochronie zgodnie z Konwencją Waszyngtońską CITES.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Hipopotamy najbliżej spokrewnione są ze świniami, natomiast największe lądowe ssaki - słonie to bliscy krewniacy niewielkich afrykańskich zwierząt - góralków oraz mrównika.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej