Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Struś afrykański

Struś afrykański

Struś afrykański (Struthio camelus) jest największym współcześnie żyjącym gatunkiem ptaka. Występuje na półpustyniach i sawannach Afryki, na południe od Sahary. Aktywny za dnia i roślinożerny, choć czasem żywi się także pokarmem zwierzęcym, pozostawionym przez drapieżniki.

Bardzo długo wytrzymuje bez wody. Ma bardzo dobry wzrok. Należy do nielotów, jest jednak świetnym i wytrwałym biegaczem - w sprincie osiąga prędkość 70 km/h.

Wbrew powszechnemu przekonaniu struś nie chowa głowy w piasek.

Żyje w małych stadach, którym przewodzi dominujący samiec. Towarzyszy mu 4-5 samic. W czasie lęgów wszystkie samice składają jaja do wspólnego gniazda. Za wysiadywanie jaj oraz późniejszą opiekę nad młodymi odpowiada głównie samiec. Grupy strusi często widywane są w towarzystwie innych zwierząt roślinożernych, np. antylop. Struś afrykański może żyć nawet do 75 lat.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Na świecie żyje jeden znany gatunek ssaka o strukturze społecznej podobnej do tej u pszczół. Jest to afrykański gryzoń - golec, w którego społeczności jest królowa, król oraz robotnicy. Królowa jako jedyna wydaje na świat młode, zaś robotnicy kopią chodniki, dostarczają jej pożywienia oraz ją chronią.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej