Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Sum czerwonoogonowy

Sum czerwonoogonowy

Sum czerwonoogonowy (Phractocephalus hemioliopterus) -  to ryba z rodziny mandiowatych, która powszechnie występuje w dorzeczach Amazonki i Orinoko, ale obecna jest w rzekach i jeziorach w całej Ameryce Południowej. W Wenezueli gatunek ten jest znany jako cajaro, a w Brazylii jako pirarara. Jest to jedyny zachowany przedstawiciel rodzaju Phractocephalus.
 
Ma podłużne, nagie ciało pozbawione łusek, a na krótkiej płetwie grzbietowej oraz płetwie ogonowej twarde kolce. Za płetwą grzbietową, występuje krótka, ale masywna płetwa tłuszczowa. Charakterystyczną cechą jest obecność trzech par wąsów i pomarańczowo-czerwona płetwa ogonowa (z czasem staje się blada).
 
Jest to gatunek drapieżny - zjada ryby i skorupiaki, a dodatkowo owoce i nasiona – zwłaszcza w sezonowo zalanych lasach.
 
Sum czerwonoogonowy jest niezwykle popularną rybą w ekspozycjach o tematyce amazońskiej w akwariach publicznych, gdzie często przebywa z innymi dużymi rybami. Mimo dużych rozmiarów spotykany jest również jako ryba akwariowa. Ze względu na potencjalne duże rozmiary (długość ciała około 1,5 m) jest chętnie poławiany przez wędkarzy, co powoduje zmniejszanie ich populacji
 

Opiekunem gatunku jest

Śląski Uniwersytet Medyczny, Katowice
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Egzotyczne dzioborożce to ptaki znane ze swoich zwyczajów lęgowych. Na czas wysiadywania jaj oraz karmienia młodych, samiec zamurowuje samicę w dziupli. Używa w tym celu błota, odchodów oraz nadgnitych owoców. W tym specyficznym "murze" zostawia jednak otwór, przez który podaje samicy i pisklętom pożywienie. Jest to forma ochrony młodych przed drapieżnikami.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej