Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Żyrafa siatkowana

Żyrafa siatkowana

Żyrafa siatkowana (Giraffa camelopardalis reticulata) pochodzi ze wschodniej Afryki, gdzie zamieszkuje suche tereny otwarte z kępami drzew, przede wszystkim akacji - stąd najczęściej spotykana jest na sawannach.

Żyrafa jest najwyższym ssakiem świata - dorosłe osobniki mają ponad 5 m wysokości. Prezentowany w zoo podgatunek wyróżnia się pięknym umaszczeniem w postaci siatki - regularne, kasztanowe plamy oddzielone są od siebie cienkimi jasnymi liniami.

Zjada głównie liście oraz młode pędy, które wyjada do wysokości 5,5 metra. Dzięki temu nie musi konkurować o pokarm z innymi roślinożercami sawann, zgryzającymi głównie trawę.

Gatunek tworzy stada liczące do 40 osobników, w których żyje jeden samiec oraz samice z młodymi. Na ogół prowadzi dzienny tryb życia. Ma doskonale rozwinięty wzrok i słuch.

Porusza się inochodem. W okresie godowym samce walczą ze sobą przepychając się głowami i zadając ciosy głową. Rzadko używają w walce kopyt, które są podstawową obroną przed lwami i hienami.

Osobniki żyjące w ogrodach zoologicznych biorą udział w programie EEP, stawiającym sobie za cel zrównoważoną hodowlę tych zwierząt oraz zachowanie ich różnorodności genetycznej.

W Chorzowie żyją obecnie trzy żyrafy - dwie samice Liani i Lindani, a także urodzona w 2015 roku samiczka Lunani. W 2019 roku jedna z samic - urodzona w 2016 roku Luna – w ramach prowadzonego programu skoordynowanej hodowli przekazana została do zoo w Zurychu. 

Opiekunem gatunku jest

Urząd Miasta Zabrze
<<     Wróć

Czy wiesz że
Jedynymi znanymi nauce, jadowitymi jaszczurkami są dwa gatunki helodermy - arizońska i meksykańska.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej