Śląski Ogród Zoologiczny

Śląski Ogród Zoologiczny

Nasze zwierzęta

Nasze zwierzęta
ssaki  |  ptaki  |  gady  |  płazy  |  ryby  |  bezkręgowce
Wielbłąd dwugarbny

Wielbłąd dwugarbny

Wielbłąd dwugarbny (Camelus bactrianus) to duży ssak z rodziny parzystokopytnych, zwany inaczej baktrianem. Występuje w centralnej Azji, głównie w Mongolii i Chinach, gdzie zamieszkuje stepy i tereny pustynne.

Z uwagi na środowisko życia nie jest wybredny - zjada prawie wszystkie rośliny rosnące na pustyni. Musi również prowadzić oszczędną gospodarkę wodną. W dwóch charakterystycznych garbach magazynuje tłuszcz - źródło energii oraz wody, która wytwarzana jest jako produkt uboczny metabolizmu. Dzięki tym procesom, wielbłądy mogą obyć się bez wody nawet przez kilka dni, jednakże będąc przy wodopoju, potrafią wypić kilkadziesiąt litrów wody (maksymalnienawet 120 l).

Gęste futro zapewnia im odporność na niskie temperatury. Wiosną sierść wypada bardzo szybko, odchodząc od ciała całymi płatami.

W okresie godowym tylko dominujący samiec kryje samice w stadzie. U wielbłądów występuje zjawisko owulacji indukowanej - owulacja jest stymulowana kopulacją. Po ciąży trwającej 360-440 dni rodzi się jedno lub dwa młode.

Wyróżnia się dwie formy wielbłądów dwugarbnych - większą domową i mniejszą dziką. Dzika populacja baktrianów jest krytycznie zagrożona wyginięciem (kategoria CR wg IUCN). Gatunek objęty jest ochroną CITES.

W śląskim zoo gatunek ten rozmnaża się regularnie.
<<     Wróć     >>

Czy wiesz że
Egzotyczne dzioborożce to ptaki znane ze swoich zwyczajów lęgowych. Na czas wysiadywania jaj oraz karmienia młodych, samiec zamurowuje samicę w dziupli. Używa w tym celu błota, odchodów oraz nadgnitych owoców. W tym specyficznym "murze" zostawia jednak otwór, przez który podaje samicy i pisklętom pożywienie. Jest to forma ochrony młodych przed drapieżnikami.
Podsumowanie cyklu zagadek przyrodniczych - edycja 2019
02.01.2020
No i nadeszła ta chwila! Kolejna edycja konkursu przeszła do historii.
Sprawdźmy, kto z Was poradził sobie w niej najlepiej.

Czytaj dalej